» Hüsnü Mübarek'e karşı ayaklanma 1 milyon gösterici

Yayınlanma Zamanı: 2011-02-01 12:21:00Sponsorlu Bağlantılar

 

Mübarek'in eşinin İngiltere'de olduğu iddiası "bu ülkeye kaçacakları" söylentilerini çıkardı. El Arabiya televizyonu, başkent Kahire'yi İskenderiye, Beni Suef, İsmailiye ve Feyyum kentlerine bağlayan karayolları ile otobanların ulaşıma kapatıldığını duyurdu. Haberde, bu yolların ordu denetiminde olduğu, acil durumlar dışında hiçbir şekilde ulaşıma izin verilmediği belirtildi.

GÖSTERİCİLERİN SAYISI ARTIYOR

Bu arada, Mısır'daki 6 Nisan Gençlik Hareketi'nin yaptığı çağrı üzerine başkent Kahire'nin çevre semtlerinden binlerce kişi, kent merkezindeki Tahrir Meydanı'na akın ediyor. Meydanın üzerinde helikopterlerin uçtuğu, ordu birliklerinin meydanı çevreleyen yolların tamamında barikatlar kurduğu ve bazı bölgelere takviye ordu birliklerinin sevk edildiği gözleniyor. Mısır televizyonunun önünde bazı göstericilerce yapılan protesto eylemleri ise aralıksız devam ediyor. Yabancı basın mensuplarının akreditasyonundan sorumlu Mısır Yabancılar Basın Merkezinin çalışmalarını durdurduğu bildirildi. Merkezin Müdürü Atiye Şakran, devlet organlarının yayımladığı basın bültenleri dışında, yaşanan olağanüstü durum nedeniyle hizmet veremediklerini söyledi.

Image

GECEYİ MEYDANDA GEÇİRDİLER

Mısır'ın başkenti Kahire'de, Basın mensupları, kent merkezinde şimdiden 5 bin kişinin toplandığını belirterek, göstericilerin "Defol Mübarek" diye sloganlar attıklarını ve Cumhurbaşkanı'nı asılmış gösteren veya fotoğrafında "kafan düşecek" yazılı afişler taşıdıklarını bildirdi.Çok sayıda gösterici de geceyi protestoların merkez üssü Tahrir Meydanı'nda geçirdi.

 MISIR'DA GÖSTERİ HAZIRLIKLARI...

MÜBAREK'E CUMAYA KADAR SÜRE

Muhalefet, Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek'e cuma gününe kadar iktidardan gitmesi için süre tanıdı. Kifaye Hareketi, 6 Nisan Hareketi, Vafd Partisi, Gad Partisi ve Müslüman Kardeşler'in bazı üyeleri, cuma gününe kadar iktidardan gitmesi için süre tanıyarak Mübarek'e ültimatom verdi.

-Beyaz Saray, Mısır'daki olaylarla ilgili olarak, Washington yönetiminin, sokaktaki Mısırlılarla Mısırlı hükümet yetkilileri arasında bir seçim yapmadığını açıkladı.

-Mısır Cumhurbaşkanı Yardımcısı Ömer Süleyman, muhalefetle acil diyalog başlatmakla görevlendirildi.

-Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa, 1 haftadır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'e karşı protestoların sürdüğü Mısır'da ''barışçı geçiş'' çağrısında bulundu.

MÜBAREK'İN EŞİ İNGİLTERE'DE İDDİASI 

Basında Hüsnü Mübarek'in yarı İngiliz eşi Suzanne'ın İngiltere'ye geldiği iddia ediliyor.
Mısır'da 50 insan hakları örgütü yayınladığı ortak bildiriyle, en az 125 kişinin öldüğü ülkenin kan gölüne dönmemesi için, Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'i iktidardan çekilmeye davet etti.

 Saat 10 itibariyle Mısır sokakları

Protestolar ülke ekonomisine de zarar vermeye devam ediyor. İşyerlerinin kapanmasının yanı sıra birçok ülke de vatandaşlarına, turizmin ekonomi için hayati bir sektör olduğu Mısır'a gitmemesini tavsiye etti. Turizm, Mısır'ın gayri safi milli hasılasının yüzde 5 ile 6'sını oluşturuyor. 

ORDU GÜÇ KULLANMAYACAK

Devlet televizyonundaki haberde, ülkenin ikinci büyük kenti İskenderiye'de 'bir milyon adam yürüyüşü' arifesinde ordunun göstericelere karşı güç kullanmayacağı yönünde güvence verdiği belirtildi. Haberde, ordunun Mısır halkının taleplerini ''meşru'' gördüğü de ifade edildi.

-----------------------------------------------------------------------------------------

MISIR CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI SÜLEYMAN: YENİ HÜKÜMETİN ÖNCELİĞİ YOKSULLUK, İŞSİZLİK VE YOLSUZLUKLA MÜCADELE

Mısır Cumhurbaşkanı Yardımcısı Ömer Süleyman, yeni hükümetin önceliğinin yoksulluk, işsizlik ve yolsuzlukla mücadele olduğunu söyledi.

Süleyman, televizyonda yayınlanan açıklamasında, ülkede yeni kurulan hükümetin önceliğinin yoksulluk, işsizlik ve yolsuzlukla mücadele olduğunu belirterek, hükümetin ayrıca, kamu sektöründeki düşük ücretlerle yüksek enflasyon arasında bilanço yapmak için çalışacağını kaydetti.

Mısır Cumhurbaşkanı Yardımcısı Süleyman, Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek tarafından muhalefetle acil diyalog başlatmakla görevlendirilmişti.

-----------------------------------------------------------------------------------------

MISIR'DA STK'LARDAN ÇAĞRI

Mısır'da 50 insan hakları örgütü yayınladığı bildiriyle, ülkenin kan gölüne dönmemesi için Cumhurbaşkanı Mübarek'i iktidardan çekilmeye davet etti.

-----------------------------------------------------------------------------------------

MISIR'DA SON İNTERNET SERVİS SAĞLAYICISI DA ENGELLENDİ

 Mısır'daki son faal internet servis sağlayıcısının da engellendiği, siyasi krizin ortasındaki bu ülkenin dünya ile ilişkisinin tamamen kesildiği bildirildi. İnternet gözleminde uzman Amerikan web sitesi Renesys'ten yapılan açıklamada, Mısır'daki son internet servis sağlayıcısı Noor şirketinin engellendiği belirtildi.

GOOGLE VE TWITTER, MISIRLI KULLANICILAR İÇİN İŞBİRLİĞİ YAPTI

Öte yandan, Amerikan internet grubu Google, Mısırlıların ülkedeki internet engellemesine takılmadan cep telefonu aracılığıyla Twitter üzerinden mesaj gönderebilmelerini sağlayacak bir sistem kurmak üzere, hafta sonunda Twitter ile işbirliği yaptığını açıkladı.

Google yetkilileri, kurdukları sistemin çalıştığını ve açıkladıkları üç uluslararası telefon numarasına mesaj bırakılabileceğini, bu şekilde Twitter'a mesaj aktarılabileceğini söyledi.

Sözkonusu Google yöneticileri, bu hizmetten yararlanmak için hiçbir internet bağlantısının gerekmediğini ve insanların aynı telefon numaralarını tuşlayarak ya da "twitter.com/speak2tweet" internet sitesine girerek, mesajları dinleyebileceklerini bildirdiler.

Şirketi SayNow kısa süre önce Google tarafından satın alınan Ucval Sing ve Google'ın Ortadoğu ve Afrika ürün direktörü Abdülkerim Mardini, bu hizmetin Mısır'da insanların bu zor anda birbirleriyle temas içinde olmalarını sağlamasını umduklarını belirterek, "Oradaki herkesi düşünüyoruz" dediler.

-----------------------------------------------------------------------------------------
-----------------------------------------------------------------------------------------

5 SORU 5 CEVAPLA MISIR

Mısırlılar neden ayaklandı?
İşsizlik, enflasyon, yolsuzluk ve siyasi baskılardan.

Protestocular kimlerden oluşuyor?
Çoğunluğu işsiz gençlerden oluşuyor. Ancak aralarında her türlü siyasi görüşten, cinsten, dinden ve yaştan insanlar da bulunuyor.

Muhalefetin desteklediği bir ortak lider var mı?
Var. Uluslararası Atom Enerjisi Kurumunun eski başkanı Nobel Barış Ödülü Sahibi Muhammed Mustafa El Baradey’e, iktidarla müzakereleri yürütmesi için muhalif gruplar tarafından destek verildi.

Muhalefette kimler bulunuyor?
Kifaye Hareketi, 6 Nisan Hareketi, Vafd Partisi, Gad Partisi ve Müslüman Kardeşler. En güçlü hareket Müslüman Kardeşler.

Güvenlik güçlerinin protestolar karşısındaki tavrı nedir?
Ordu şimdilik ortada durup halkla çatışmaya yanaşmıyor. Polis ise Mübarek’e gönülden bağlı ve her fırsatta halkla çatışıyor.

-----------------------------------------------------------------------------------------
-----------------------------------------------------------------------------------------

İSTANBUL TAHLİYE KÖPRÜSÜ

Mısır’daki gerilim tırmanırken Türkiye’ye dönmek isteyen Türk vatandaşları THY’nin 5 uçağı ile tahliye edildi. Hâlâ Mısır’da mahsur alan Türkler için de Kızılay kumanya gönderdi. Öte yandan ABD de, dün bin 200 vatandaşını Mısır’dan çıkardı. ABD’lilerin 330’u dün iki uçakla İstanbul’a getirildi. ABD İstanbul Konsolosluğu, vatandaşlarına yardımcı olmak üzere Atatürk Havalimanı’nda bir bilgilendirme masası kurdu.

MAHKÛM TÜRKLER

Kahire Kanatur Hayriye Cezaevi’nde yüzlerce tutuklu kötü muameleden şikâyet ederek açlık grevine başladı. 2’si kadın, 7 Türk mahkûmun akibeti belli değil.

-----------------------------------------------------------------------------------------

‘TÜRKİYE İLE YENİ ÇAĞA GİRDİK’
Esad diktatörlerden reform istedi

SURİYE Devlet Başkanı Beşar Esad, Mısır, Tunus ve Yemen’deki protesto gösterilerinin, Ortadoğu’da “yeni bir çağa öncülük ettiğini’’ ve Arap yöneticilerin halkın siyasi ve ekonomik isteklerini yerine getirmek için daha fazlasını yapması gerekeceğini söyledi. Esad, Wall Street Journal Gazetesi’ne verdiği demeçte, Tunus, Cezayir, Mısır ve Ürdün’deki olaylarla ilgili görüşlerini açıkladı. Protesto gösterilerini değerlendiren Esad, “Türkiye ve Suriye gibi yeni güçlerle tamamen yeni bir çağa doğru yöneldiğimizi düşünüyor musunuz’’ sorusuna karşılık ise, “Yeni bir çağ, ama şimdi başlamadı. Bu benim düşüncem. İran devrimi ile başladı; ancak bu bir sorun. Her zaman unutuyoruz. Hafızamız yok. 1979 yılında İran’da bir şey olduğunu unuttuk. Daha sonra benzer bir şey olmadığı için unuttuk. Ama aynı şey. Halkın inancına karşı çıkanlara karşı bir devrim. Dediğim gibi ben dışarıdan biriyim. İçte olanlar hakkında konuşamam. Net ve tarafsız olmak istiyorum’’ dedi.

-----------------------------------------------------------------------------------------

İSRAİL: MÜBAREK’E MÜTEŞEKKİRİZ

İSRAİL Cumhurbaşkanı Şimon Peres, Ortadoğu’da barışı muhafaza ettiği için Mübarek’e müteşekkir olduklarını söyledi. Peres, Mısır’da radikal dini muhalefetin yükselme eğiliminde olduğuna dikkati çekerek, “Biz daima Cumhurbaşkanı Mübarek’e büyük saygı duyduk ve duyuyoruz. Yaptığı her şey doğrudur diyemeyiz, ama yaptığı bir şey var ki bunun için ona müteşekkiriz. Ortadoğu’da barışı ve istikrarı muhafaza etti” dedi.

SİNA’YA ASKER İZNİ

İsrail, 1979’da Mısır ile yaptığı barış anlaşması gereğince askerden arındırılan Sina Yarımadası’na Mısırlı askerlerin girişine izin verdi. Yaklaşık 800 Mısır askerinin, ülkede yaşanan olayların ardından artan güvenlik boşluğunda Gazze’ye silah geçişini önlemek amacıyla bölgeye konuşlandırıldığı belirtildi.

-----------------------------------------------------------------------------------------

Ankara ziyareti Mısır’a takıldı

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’un 6-8 Şubat tarihlerinde yapacağı Ankara ziyareti, Mısır’daki hükümet krizi nedeniyle ertelendi. Clinton, cuma günü Münih’teki güvenlik zirvesinin ardından Atina’ya uğrayacak ve oradan da Türkiye’ye geçecekti. Ancak Mısır’daki gelişmeler, Clinton’un programında değişiklik yapmasına neden oldu. Türkiye’ye yapacağı ziyareti erteleyen Clinton’un, İsrail’de temaslarda bulunacağı öğrenildi. Clinton’un Türkiye ziyaretini de en kısa zamanda gerçekleştireceği belirtildi.

-----------------------------------------------------------------------------------------

"ÖNCELİK YOKSULLUK, İŞSİZLİK"

Mısır Cumhurbaşkanı Yardımcısı Ömer Süleyman, yeni hükümetin önceliğinin yoksulluk, işsizlik ve yolsuzlukla mücadele olduğunu söyledi. Süleyman, televizyonda yayınlanan açıklamasında, ülkede yeni kurulan hükümetin önceliğinin yoksulluk, işsizlik ve yolsuzlukla mücadele olduğunu belirterek, hükümetin ayrıca, kamu sektöründeki düşük ücretlerle yüksek enflasyon arasında bilanço yapmak için çalışacağını kaydetti.

-----------------------------------------------------------------------------------------

155 AMERİKAN VATANDAŞI, İSTANBUL'A GELDİ

Mısır'dan tahliye edilen 155 Amerikan vatandaşı, İstanbul'a geldi. Amerikan vatandaşlarını Kahire'den getiren Tailwind Havayolları'na ait TWİ-126 sefer sayılı charter uçağı, saat 23.15'te İstanbul Atatürk Havalimanı'na indi. ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu görevlileri tarafından karşılanan yolcular, Atatürk Havalimanı'nda kurulan başvuru masasına gelerek yetkililerden bilgi aldılar.

HURGADA KENTİNDEKİ TÜRK VATANDAŞLARI BU GÜN TAHLİYE EDİLİYOR

Mısır'ın Hurgada kentinde bulunan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, Türk Hava Yolları uçağıyla bugün akşam saatlerinde yurda dönecekleri bildirildi. Türkiye'nin Kahire Büyükelçiği yetkililerinden alınan bilgiye göre, Hurgada ve çevre bölgelerde bulunan 120'den fazla Türk vatandaşı, Hurgada havalimanında toplandı.  Büyükelçilik yetkilileri, vatandaşların işlemlerinin tamamlanmasının ardından İstanbul'a gönderileceklerini belirtti. Yetkililer, geri kalan Türk vatandaşlarının da yarın, başkent Kahire'den kalkacak bir uçakla İstanbul'a gönderileceğini kaydetti.

-----------------------------------------------------------------------------------------

MÜBAREK'İN "GİTME ZAMANI" GELDİ

ABD medyası ve düşünce kuruluşlarında Mısır'da yaşanan olaylara ilişkin yapılan bazı tartışmalarda, Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'in "gitme zamanının" geldiği, ancak göstericilerin belirli bir gündem ve tek liderden yoksun olduğu noktaları ön plana çıkıyor. ABD'nin önemli müttefiklerinden olan Mısır'daki gelişmeler ABD basını ve düşünce kuruluşlarında yakından izleniyor. Washington yönetimi, Kahire yönetimine muhaliflerle diyalog ve halkın reform taleplerine yanıt vererek demokrasi yönünde "düzenli geçiş" sağlaması tavsiyesinde bulunuyor. Washington Post gazetesinde yer alan bir yazıda, "Diğer başarılı demokratik isyanların aksine, Mısır'daki isyanın bir liderden ve Mübarek'i düşürmek dışında açık bir gündemden yoksun olduğuna" dikkat çekildi.
Amr Hamzavi, Kahire'den canlı bağlandığı düşünce kuruluşu Carnegie Endowment'ın konferansında da Mübarek'in prtestocuların taleplerine yanıt veremediğini söyledi.Mısırlıların ABD yönetiminin olaylara gösterdiği tepkiden hayal kırıklığı yaşadıklarını, ancak ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'ın değişime desteğinin biraz daha olumlu olduğunu kaydeden Hamzavy, "Ancak daha fazlasına ihtiyaç var" dedi.  Aynı düşünce kuruluşundan Michelle Dunne da toplantıda, "önümüzdeki 24 saatin Mısır için dönüm noktası olacağını, protestoların ya dönüşüme doğru yol alacağını ya da protestoculara karşı şiddetli güç kullanımının yaşanacağını" söyledi.

OBAMA, MÜBAREK'E GİTMESİNİ SÖYLEMELİ

Gazeteci-yazar Fareed Zakaria, ABD Başkanı Barack Obama'nın Mübarek'e, "artık zamanının dolduğu ve gitmesi gerektiğini" söylemesini istedi. CNN'nin internet sitesinde Tom Cohen imzalı yazıda, "Mısır'daki protestocuların, Kahire konuşmasında insan hakları ve demokrasinin savunuculuğunu yapan Obama'nın neden Mübarek'i kınamadığını ve neden halkın istediği değişikliğin sağlanmasına yardım etmek için baskı uygulamadığını sorduğu" yorumunda bulunuldu.

-----------------------------------------------------------------------------------------

MÜBAREK AİLESİNİN İNGİLTERE İLE BAĞLANTISI

Mısır'da sokağa dökülen halkın görevi bırakmasını istediği 82 yaşındaki Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'in ve ailesinin, İngiltere ile çeşitli bağları bulunuyor. Hüsnü Mübarek'in eşi Suzanne Mübarek'in (69) babası Mısırlı bir pediatrist, annesi ise İngiliz bir hemşire. Suzanne Mübarek'in babası Saleh Tabet 1934 yılında öğrencisi olduğu Galler'deki Cardiff Üniversitesinde, Lily May Palmer isimli Güney Galli bir hemşireyle tanışıyor ve Londra'da evleniyor.

Suzanne Mübarek'in İngiltere ile bağları nedeniyle, Mısır'da yaşanan olayların ardından bu ülkeye geldiğine dair çeşitli haberler basında yer alıyor. Suzanne Mübarek iki yıl önce verdiği bir demeçte, hala İngiltere'de kuzenleri olduğunu söylemiş ve "Her iki kültürde ve dilde de kendimi rahat hissediyorum" demişti.

Hüsnü-Suzanne Mübarek çiftinin Alaa ve Cemal adlarında iki oğulları bulunuyor. Kamuoyunun ağabeyi Alaa'ya göre daha yakından tanıdığı küçük kardeş Cemal, Kahire'deki Amerikan Üniversitesi'nde okudu. Cemal Mübarek eğitiminin ardından önce Mısır'daki, daha sonra ise Londra'daki "Bank of America"da çalıştı.

Cemal Mübarek (47) siyasi kariyerine, 2000 yılında başladı. Babası, oğlunu Ulusal Demokratik Parti'nin genel sekreterliğine atadı. Cemal Mübarek, İngiliz politikacılara olan hayranlığını dile getirmekten kaçınmadı.

Winston Churchill ve Margaret Thatcher'ın liderliklerine ve politikalarına hayran olduğunu ifade eden Cemal Mübarek, İngiltere'nin "Demir Leydi" lakaplı ilk kadın Başbakanı Thatcher'le ilgili şöyle demişti: "O zamanlar Londra'da yaşıyordum ve ülkenin geçirdiği inanılmaz değişime şahit olmuştum."

Mübarek çifti, İngiltere'nin eski Başbakanı Tony Blair'i de ailesiyle birlikte Şarm El Şeyh'deki lüks villalarında ağırlamıştı.

İngiliz basını, Hüsnü Mübarek'in Batı'da birçok yerde mülkü olduğuna dikkati çekiyor. Mübarek'in Los Angeles, Washington, New York gibi şehirlerde gayrimenkulleri bulunduğu, ayrıca ABD, İsviçre ve İngiltere'de banka hesaplarının mevcut olduğu öne sürülüyor.

-----------------------------------------------------------------------------------------

İRAN'DAN MISIR HALKINA DESTEK

İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi, Mısır halkının özgürlük ve adalet taleplerini desteklediklerini söyledi. Salihi, Orta Doğu ve bazı Arap ülkelerindeki halk hareketleriyle ilgili olarak, ''Bu ülkelerdeki gelişmeler, değişimin gerekliliğini ve halk iradesine dayanmayan sistemlerin sonunun geldiğini gösteriyor'' ifadesini kullandı. Tunus ve Mısır halkının, bölgedeki zorba güçlerin kontrollerinin sona erdiğini kanıtladığını belirten Salihi, bölge halklarının kendi kaderlerini kendilerinin belirleme sürecinde olduğunu söyledi.

''Mısırlı kardeş ve bacılarımız, siyonist İsrail rejiminin cinayetlerine kayıtsız kalamayacaklarını gösterdi'' diyen Salihi, ABD'nin Mısır'daki halk hareketi karşısında yer almasını ve bu ülkeye müdahalesini eleştirdi. Salihi, ''Özgürlükten yana herkes gibi biz de büyük Mısır halkının hareketini destekliyoruz'' dedi ve şunları kaydetti:
''Eminiz ki, büyük, devrimci ve tarih yazan Mısır halkı, tüm özgürlükçü, adaletçi ve bağımsız halklara ait İslami bir Orta Doğu'nun inşasındaki rollerini en iyi şekilde yerine getirecek.''

Ali Ekber Salihi, Mısır'daki olaylarda yaralananlar ile hayatını kaybedenlerin yakınlarının acılarını paylaştıklarını da sözlerine ekledi.

-----------------------------------------------------------------------------------------

RUSYA, MISIR'DAKİ VATANDAŞLARININ YURDA DÖNMESİNİ İSTEDİ

Rusya Dışişleri Bakanlığı, halk ayaklanması nedeniyle son bir hafta içinde 100'den fazla kişinin hayatını kaybettiği Mısır'daki Rus vatandaşlarının ülkeyi terk etmesi çağrısında bulundu. Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aleksandr Lukaşeviç yaptığı açıklamada, "Mısır'ın başkenti Kahire ve diğer şehirlerdeki kitlesel gösteriler devam ediyor. Sivil itaatsizlik eylemleri, yağmalama ve soygunları da beraberinde getiriyor. Mısır güvenlik güçleri durumun kontrolünü kaybetmiş görünüyorlar" dedi. Halkın, yağmacı ve soygunculardan kendi imkanlarıyla korunmaya çalıştığını kaydeden Lukaşeviç, Kahire'deki Rus Büyükelçiliği'nin Mısır'da yaşayan vatandaşlarının güvenliği konusunda çalıştığını belirtti. Lukoşeviç, "Mısır'da yaşayan vatandaşlarımızın Dışişleri Bakanlığı'nın tavsiye ve talimatlarını dinlemelerini istiyoruz. Şu an Mısır'da bulunan Rusların, charter uçuşlar dahil, her türlü imkanı kullanarak, ülkelerine dönmelerini tasviye ediyoruz" dedi.


Duyuru
Sitemizde güncelleme çalışmaları devam etmektedir.
Görüş ve önerilerinizi bizimle paylaşabilirsiniz !