» Net kuvvet nedir nasıl hesaplanır?  Birden fazla kuvvetin yaptığı işi tek başına yapabilen kuvvet bileşke kuvvet yani cisme uygulanan net kuvvettir. 5 N ve 8 N luk iki kuvvet bir cisme ayni yön ve doğrultuda etkilerse                                               Net kuvvet = 5 N + 8 N = 13 N olur.  Ayni kuvvetler bir cismi ayni doğrultu ve zıt yönlü etkilerse  Net kuvvet = 8 N- 5 N = 3 N olur.

Devamını Oku

» Isı birimleri ve çevirme şekilleri nelerdir?  Isı birimleri temel olarak Kalori ve Joule'dür. 1 joule = 0.239005736 kaloridir. 1 kalori = 4.184 joule'dür.   Bu durumda kalori olarak verilen bir ısı değerini joule birimine dönüştürmek için 4.184 ile çarpmalısınız. Benzer şekilde joule olarak verilen ısı değerini kaloriye çevirmek için de 0.239 ile çarpmalısınız. Eğer ısı konusu ile ilgili merak ettiğiniz başka şeyler var ise ebilge.com'da yeni bir soru ile sorabilirsiniz.

Devamını Oku

» Bileşke Kuvvetin açıklanması  Bileşke kuvvet birden fazla kuvvetin yaptığı işi tek başına yapan kuvvettir.Ayni yön ve doğrultuda bir cisme etki eden 5N ve 7N luk iki kuvvetin bileşkesi 12 N dur.   Bileşke Kuvvet=F 1 + F2 = 5N +7N = 12 N olur.

Devamını Oku

» Arı çeşitleri ve özellikleri - Arıların görevleri  yaklaşık olarak 23.000 dolayında arı bulunmaktadır.  Bal arısına ilk defa 1758 yılında Linnaeus tarafından "bal taşıyan arı" anlamında Apis mellifera adı verilmiştir. Daha sonra "bal yapan arı" anlamında Apis mellifica adı kullanılmışsa da ilk adı kadar yerleşmemiştir. Zoolojik sistemdeki yeri ise aşağıda gösterilmiştir.   Alem Animalia Hayvanlar alemi Kök Arthropoda Eklem bacaklılar Alt kök Antennata Antenliler Sınıf Insecta Böcekler Takım Hymenoptera Zar kanatlılar Alt takım Apocrita   Üst familya Apoidea   Familya Apidae Arılar Cins Apis Bal arıları Türler 1 Apis mellifera Bal arısı   2 Apis dorsata Dev arısı   3 Apis indica Hint arısı   4 Apis florea Cüce arı   Bu dört tür arı içinde dünyada en çok yaygın olanı ve ticari arıcılıkta kullanılanı Apis mellifera’dır. Bu tür kendi içerisinde birçok ırklara ayrılmaktadır.  ...

Devamını Oku

» Enlem ve boylam hesaplama örnekleri  Harita bilgileri içinde denilebilir ki en başta, haritaların kenarlarında verilmiş bulunan enlem ve boylamlar gelir. Haritanın yukarısında ve aşağısında boylamlar ölçülürken, iki yanında enlemler ve boylamlar ölçülür. Örneğin Ahırkapı Bankı'nın boylamını bulmak istediğinizde pergelimizin bir ucunu bank üzerindeki fenerin ayağına koyarken diğer ucunu 58 dakika boylamına gelecek derecede açtıktan sonra bunu aşağıda 58' boylamı üzerine koyarak diğer ucundan da 45" saniyeyi okuyarak Ahırkapı Bankı fenerinin boylamını tesbit edebiliriz. Hemen burada şunu belirtelim ki 58' ile 59' arasında ona bölünmüş bulunan ölçülerin beheri 6 saniyeyi göstermektedir.   Yine bu bankın enlemini bulmak istediğimizde pergelin bi ucunu bankın fenerinin ayağına diğer ucunu da yukarısında geçen 41° enlemine açarak burada bulduğumuz açıklığı 41° enlemi ile onun altında bulunan ölçü üzerine koyarak bu bankın üzerinde bulunan fenerin enlemini 40° 59' 40" N yani Kuzey olarak bulabiliriz.   Toparlayacak olursak Ahırkapı bankı üzerinde bulunan fenerin enlemini: 40° 59' 40" N yanı Kuzey, boylamını ise: 28° 58' 43" E yani Doğu olarak tespit edebiliriz....

Devamını OkuSoru Makinasi

Sitemiz Yenileniyor


Tasarımımızla ilgili fikirler vermek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.